Panel logowania
Login:
Hasło:

Właściwości złota

Strona główna -> Ciekawostki -> Właściwości złota

Właściwości złota

Szerokie zastosowanie złota wynika z jego właściwości. Przede wszystkim jest najbardziej ciągliwym metalem ze wszystkich. Z jednego grama złota można zrobić arkusz o powierzchni metra kwadratowego, a jeżeli rozbije się go tak, że staje się przezroczysty to można go wykorzystać jako składnik okien. Czyste złoto ma kolor żółty, co także jest unikatem wśród metali. Można go zmieniać mieszając złoto w różnych proporcjach z innymi metalami. Najpopularniejsze jest białe, które wykorzystuje się w jubilerstwie - najczęściej w obrączkach. Można także otrzymać takie kolory jak różowy czy niebieski. Złoto jest także bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym i cieplnym oraz jest jednym z najgęstszych metali.

Złoto można spotkać w takich dziedzinach życia jak przemysł, elektronika, chemia czy medycyna. 

Mówi się, że złoto jest bezpieczną lokatą. Wynika to z małych wahań cenowych tego metalu na giełdzie. Jego cena zależy od ustaleń pięciu największych wydobywców złota, którzy na spotkaniu wspólnie ustalają jej wysokość. W Polsce cena zależy jeszcze od kursu dolara, ponieważ w nim jest wyznaczana pierwotna cena. Wysokość cen zależy jeszcze od wielu pomniejszych czynników (ze względu na wykorzystanie złota w wielu dziedzinach życia), których sumaryczny wpływ może być odczuwalny.

Może zainteresują cię również...

W każdym jednym gospodarstwie domowym występują rozliczne rodzaje elementów złomowych, które okazują się kompletnie niepotrzebne, ale w praktyce mogą przynieść nam spore zyski. Do tej kategorii zaliczyć można wszelki sprzę / wiecej